SZTUKA PUKA | akcja społeczno-artystyczna w poznańskich szkołach | 2007

artyści: Hubert Czerepok, Tatiana Czekalska & Leszek Golec, Pola Dwurnik, Grupa 4!, Piotr C. Kowalski, Krzysztof Łukomski, Sławomir Sobczak, Grzegorz Sztwiertnia, Karolina Wysocka

współpraca organizacyjna Stowarzyszenie STARTER

„Sztuka Puka” to akcja, która ma na celu popularyzowanie działań artystycznych wśród dzieci i młodzieży a także uświadamianie uświadomienie najmłodszym odbiorcom funkcjonowania współczesnych zjawisk artystycznych otwartych na otaczającą rzeczywistość. Jednym z priorytetów akcji jest także dążenie do upowszechnienia rozumienia sztuki i sposobów jej prezentacji. Pośród rozmaitych projektów realizowanych w ramach Sztuka Puka znajdziemy m.in.: niezwykłą książkę czułą na dotyk, ciepło ludzkiej ręki, szereg prac związanych z kolorem, realizacje multimedialne, bezie również można adoptować zwierzaki ze schroniska.  Co najważniejsze jednak to to, że Sztuka Puka to nie tylko warsztaty artystów z dziećmi Na kilka dni szkoły staną się artystycznymi pracowniami, w których poszczególni twórcy zrealizują prace przeznaczone dla konkretnej przestrzeni tej szkoły. Udział znanych twórców ma na celu ułatwienie najmłodszym odbiorcom kontaktu z autorytetami w dziedzinie sztuki wizualnej.

Bezpośredni kontakt dzieci z procesem artystycznym powinien być nienormowany – tworzenie dzieła sztuki ma zostać ujawnione i objaśniane dzieciom na poszczególnych etapach realizacji.

To przede wszystkim próba nawiązania trwałej współpracy ze szkołami, która być może w przyszłości pozwoli na obecność sztuki na terenie szkół, na przykład w postaci trwałych galerii.

Akcja „Sztuka Puka” odbywa się w dniach od 11 do 17.10.2007 – symultanicznie w wybranych placówkach.

Po zakończeniu akcji dzieła sztuki powstałe na terenie placówki edukacyjnej stanie się jej własnością, co zostanie oficjalnie ogłoszone na wernisażu przygotowanym w dniu 17.10.2007, który obędzie się w galerii ON

Przygotowanie i przeprowadzenie projektu zapewnia Stowarzyszenie STARTER, pracujące na rzecz Galerii ON oraz wolontariusze współpracujący z Galerią ON.