POŚWIATY- Antoniemu Mikołajczykowi | wystawa zbiorowa | 2001

artyści: Antoni Mikołajczyk, Thomas Bartels (D) , Carlo Bernardini (I) , Mirosław Filonik, Łukasz Skąpski, Zbigniew Taszycki, Anna Tretter (D) , Michael Wittassek (D) , Raimund van Well (D)

kuratorzy: Maria Szpakowska- Mikołajczyk Sławek Sobczak,  

wystawa zrealizowana w przestrzeniach  z CSW Inner Spaces Multimedia w Poznaniu i Galerii ON

Wystawa „Poświaty” dedykowana była  Antoniemu Mikołajczykowi, artyście, który w swojej twórczości analizował zjawisko światła. Był znanym na świecie autorem cykli fotograficznych oraz „rzeźb świetlnych” – instalacji, które wykorzystując za każdym razem specyfikę miejsca, w których były budowane ujawniały wieloznaczną naturę działania promieni świetlnych. Jego prace były magicznie iluzyjne, odwoływały się jednocześnie do racjonalnej strony natury ludzkiej, która każe patrzeć na światło nie tylko jak na fakt metafizyczny ale przede wszystkim zjawisko fizyczne.

„Światło, jak pisał Antoni Mikołajczyk, znajduje się w obszarze pomiędzy rzeczywistością a naszą świadomością, w rejonach, które nazwałem stanami utajenia, hibernacją rzeczywistości. To przestrzeń pomiędzy ostatnim błyskiem wygasającego ciała niebieskiego, pędzącego przez kosmos a momentem dotarcia jego światła do soczewki teleskopu, do naszego oka. Momentu teraźniejszości nie jesteśmy jednak nigdy w stanie określić. Jest to pusta przerwa pomiędzy tym co było, a tym co będzie.”

Wystawa odbywała się równolegle w Galerii ON gdzie zrealizowana jest instalacja według jednego z niezrealizowanych projektów Antoniego Mikołajczyka i w Centrum Sztuki Współczesnej Inner Spaces Multimedia w Poznaniu, gdzie wystawione zostaną prace artystów, którzy podobnie jak Antoni Mikołajczyk wykorzystują światło jako materiał i narzędzie w sztuce.

Wystawa odbywała się w pierwszą rocznicę śmierci Antoniego Mikołajczyka.