Martin Zet | Tanecek | akcja (taniec), instalacja wideo | 2004

kuratorzy: Marek Wasilewski i Agata Michowska

w akcji „Tanecek” Martina Zet, udział wzięli uczniowie i uczennica poznańskiej Szkoły Baletowej

„Tanecek”– jest to wielowymiarowa akcja, instalacja, w której zmanipulowane obrazy z przeszłości spotykają się z  żywym tańcem. Na wystawie zobaczymy wyjętą ze starego filmu postać Adolfa Hitlera, którego artysta zmusza przy pomocy montażu cyfrowego do tańca w szalonym rytmie muzyki  zespołu the Swallen Members.  Obok Hitlera tańczą też inni dygnitarze  III Rzeszy.  Dopełnieniem tej groteskowej sytuacji jest żywy taniec w galerii  przed ekranem, który jest dokładnym choreograficznym odwzorowaniem tego co dzieje się na filmie. Praca powstała specjalnie dla galerii ON, która mieści się w  gmachu gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, w gmachu, który miał być rezydencja niemieckiego cesarza i gdzie zbudowano specjalne pomieszczenia dla także dla samego Hitlera. Głównym tematem twórczości Martina Zet jest analiza  uwikłania jednostki w systemy władzy politycznej i ekonomicznej. Artysta znany jest z tego, ze swój radykalizm ideowy łączy z bezlitosnym, inteligentnym poczuciem humoru.  W swoich poprzednich pracach  z cyklu Second Hand Money, artysta przyglądał się różnym sposobom funkcjonowania pieniądza jako narzędzia wymiany  towarowej ale także jako nośnika narodowej tożsamości. W innej pracy zestawiał ze sobą i szukał wspólnych cech w portretach władców Czechosłowacji od Masaryka, przez Adolfa Hitlera po Gustawa Husaka.

Najnowsze dzieło Martina Zet „ Tanecek” jest ironiczną refleksją, ostrzeżeniem przed próbami powtarzania kroków władców takich jak Hitler, pokazuje jak to co początkowo wydaje się niegroźne kończy się szaleństwem.

Wystawa wydaje się być ważnym  głosem artysty komentującym zjawisko odmiennych pamięci historycznych, które kładą się cieniem nie tylko na sąsiedztwo Polski i Niemiec ale dotyczą także Czech.

Martin Zet jest jednym z najwybitniejszych czeskich artystów średniego pokolenia, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, brał udział w wystawach w galerii Postmasters w Nowym Jorku, Artcar Museum w Houston,  Galerii Priestor w Bratysławie, odwiedzał także Polskę, w 1996 roku wystawiał w Muzeum Artystów w Łodzi  a w 1999 w galerii Arsenał w Białymstoku.  Swoje teksty publikował miedzy innymi w poznańskim Czasie Kultury. Niedługo także w Zeszytach Artystycznych ASP w Poznaniu ukaże się wiekszy materiał prezentujący twórczość artysty.

 

Kurator wystawy Marek Wasilewski